sponsor bağlantılarım

Eklenti Başlığı

Eklenti Kodu

Eklenti Başlığı

Eklenti KoduEklenti Kodu

Eklenti Başlığı

Eklenti KoduEklenti Kodu

PROF DR ERKAN TOPUZ

Prof. Dr. Topuz; Bir çok bitki, meyve ve sebze gibi yiyecek içecekler hakkında da önemli açıklamalar yaptı. Özellikle yemeklerde fındıkyağı, kanola yağı ve zeytinyağının kullanılmasını tavsiye eden Erkan Topuz, beslenmeyle ilgili çeşitli uyarılarda bulundu.
-Zencefil'in üst solunum yolları ve miğdedeki gastrit için çok önemli olduğunun altını çizen Erkan Topuz, taze zencefil, papatya, bal ve bir dilim limon kabuğundan yapılacak çayın günde 2-3 kupa içilmesini önerdi.
-zerdaçal'ın da vücut için çok önemli yararları olduğunu yemeklere, çorbalara, pilavlara konulmasını tavsiye etti.

Keten tohumunu da yemeklere ve çorbalara koyarak tüketilmesini önerdi.
-Kırmızı turp, tere, lahana, karnabahar, soğan, sarımsak gibi bitkilerin yararlarını anlatan Topuz, evlerde kullanılan hazır salçalar yerine mevsiminde çıkan domateslerden ev yapımı salçalar kullanılmasını tavsiye etti.
-Meyve ve sebzelerin üzerlerindeki ilaçlardan arınması için elma sirkesi ile yıkanmasını  tezgahlarda parlak görünen bir takım gıdaların parlatılmasında mum kullanıldığını söyledi ve elma sirkesi ile ovulması gerektiğini anlattı.
-Yoğurt ; ev yapımı yoğurdun günde yarım litre tüketilmesini tavsiye etti. Topuz, günlük sütle yapılmasını salık verdiği yoğurdun ilk mayasının da probiyotik yoğurtla yapılmasını önerdi.
-Taze sebze ve meyvelerin yanısıra havuçun da çok önemli bir gıda olduğunu açıklayanTOPUZ özellikle sebze ve meyvelerin kendi mevsiminde yenilmesi gerektiğini de vurguladı. Bu arada tuzsuz, işlenmemiş ayçekirdeğinin her gün bir avuç yenmesinin sağlıklı olduğunu ve içinde omega 3 bulunduğunu belirten Erkan Topuz, cevizin de omega 3 açısından önemli bir yemiş olduğunu, günde bir avuç yenmesi gerektiğini söyledi ve kabuklu yemişlerin açık değil kabuklu haliyle satın alınmasını önerdi.

Kaynak:netten

sponsor bağlantılarım
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !